اصطلاح درآمد و فرود در موسیقی ایرانی چیست؟

اصطلاح درآمد و فرود  در موسیقی ایرانی چیست؟

 

درآمد؛

در انتها لازم به توضیح است گوشه­ هایی مانند درآمد که نقش شناسایی و ابتدایی و گوشه­ ی فرود که نقش پایانی دارد در همه­ ی دستگاه‌ها وجود دارد ولی در هر دستگاهی طبق گام و فرمول همان دستگاه اجرا می­شود.

اینک می­ شنویم درآمد دستگاه همایون

یار درآمد ز در بخت برآمد ز خواب         ساقی مجلس بده جام لبالب شراب                                                                            (سعدی)

(در سی دی صوتی آلبوم شنونده پارسی گوشه درآمد توسط آقای محسن جعفری همراه با تار آقای سروش نبوی بصورت ساز و آواز اجرا می گردد)

 

فرود؛

معمولاً پس از اجرای درآمد، چند بیتی در گوشه­ های مختلف اجراشده و در انتها فرودی به همان زمینه­ ی ابتدایی انجام می­ پذیرد.

مثلاً در دستگاه همایون بعد از درآمد اجرای گوشه­ های چکاوک، بیداد و بیات راجع مرسوم می­ باشد، پس از فراز و نشیب­ های پیاپی و اجرای گوشه­ های مختلف، فرود به همایون، پایان­ بخش ­آواز است.

 

رواق منظر چشم من آشیانه­ ی توست           کرم نما و فرود آ که خانه خانه­ ی توست                                                                                                               (حافظ)

(در سی دی صوتی آلبوم شنونده پارسی گوشه فرود توسط آقای نوید مقدس همراه با تار جناب آقای سروش نبوی بصورت ساز و آواز اجرا می گردد)

 

 

بنابراین گوشه­ ی درآمد و فرود در همه دستگاه‌ها بانام و موقعیت مشابه ولی باحالت و کیفیت کاملاً متفاوت از دیگر دستگاه‌ها اجرا می­ شود.

برای اطلاعات بیشتر از اصطلاحات موسیقی ایرانی نظیر دستگاه آواز گوشه و غیره به نوشته های دیگر همین سایت رجوع نمایید.

 

 این متن برگرفته از کتاب شنونده پارسی اثر جلیل سجاد است.

این کتاب همراه با آلبوم صوتی حاوی 6 عدد سی دی موسیقی عرضه می گردد و به روشی ساده و نوین دستگاه های موسیقی ایرانی را به شما می آموزد.

خرید آلبوم شنونده پارسی از وب سایت رسمی جلیل سجاد www.jalilsajad.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *